VETEKNOLOJİ - Güncel

10 Haziran 2012 Pazar

Akıllı telefonlar ile daha iyi foto çekme yöntemleri


akıllı telefon,kamera,fotoğraf,Instagram Akıllı telefonlar ile daha iyi foto çekme yöntemleri
Share on facebookShare on twitterShare on googleShare on linkedinShare on friendfeedMore Sharing Services0
Son yıllarda akıllı telefonların daha da geliştirilmesiyle dijital ya da kompakt fotoğraf makinelerinin modası geçmeye başladı.

Artık birçok akıllı telefonda 5 ya da 8 megapiksellik bir kamerası olabiliyor. Cep telefonunuzla da oldukça kaliteli fotoğraflarçekebiliyorsunuz. Hatta size sunacağımız bazı önerilerle çektiğiniz fotoğrafları daha da geliştirebilirsiniz.

BBC Focus dergisinde yayınlanan habere göre, fotoğraf çekme yeteneğinizi geliştirecek bazı basit öneriler:
Temel bilgileri öğrenin: Kameranın lenslerini temizleyin, telefonun kamerası cebinizde dururken çok fazla toz ve kir toplar. Lenslerin temiz olması kamera sensörüne daha fazla ışık gitmesini sağlar. Ayrıca telefon kameraları az ışıkla da çalışır, bu nedenle ışık kaynağı ne olursa olsun arkanızda kaldığından emin olun. Son olarak, fotoğrafınızı uygun şekilde düzenleyin, oluşturun. Bunun için ekranı 3 dikey çizgiyle bölün ve seçtiğiniz nesneyi ya da kişiyi üçünden birine yerleştirin.
Telefonunuzun sınırlarını bilin: Eğer bir nesne üzerinde zoom yapmayı düşünüyorsanız, yapmayın. Çünkü akıllı telefonların kameraları sadece dijital zoom yapabilir. Bu görüntünün kalitesinin düşmesine ve piksellerin dağılmasına neden olur. Bunun yerine, fotoğraf çekmeden önce objeye mümkün olduğunca yaklaşmaya çalışın. Telefonun yetersiz ışıkta zayıf kalması sizi flaş kullanmaya yönlendirebilir. Ancak o zaman da çektiğiniz fotoğraf patlar. Mümkünse her ihtimale karşı 2 tane fotoğraf çekin, birini flaşlı diğeri de flaş kullanmadançekin.
Instagram ve diğer uygulamaları telefonunuza indirin: Cep telefonunuza Instagram (iPhone) ya da FxCamera (Android) uygulamalarını indirin. Bu uygulamalar telefonunuz için birçokeğlenceli filtre ve efekt sağlayacaktır. Örneğin, instragram uygulaması sayesinde fotoğrafınızı Facebook ya da Twiter'da paylaşmadan önce eskitilmiş bir görünüm verebilirsiniz. Bir fotoğrafta ince ayar yapmak istiyorsanız, iPhoto (iOS) ya da Adobe Photoshop Express (Android) uygulamaları ile sadece parmaklarınızı kullanıp fotoğrafı istediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder